Špindlerův Mlýn chystá na zimu novou vyhřívanou lanovku

Zbrusu novou šestimístnou sedačku nabídne Skiareál Špindlerův Mlýn lyžařům již v nadcházející zimní sezóně. Moderní lanovka nahradí hlavní čtyřsedačkovou lanovku vedoucí ze Svatého Petra na Pláň, která patří v areálu k nejstarším. Proměnou projde také nástupní prostor.

 

Stávající lanovka z roku 1992 byla jednou z prvních odpojitelných čtyřsedaček v Čechách a ve své době šlo o nejmodernější lanovku v rámci domácích středisek. Nyní patří ve Špindlerově Mlýně k těm nejstarším. „Na tento typ se již nevyrábí náhradní díly, opravy jsou složité a údržba čím dál náročnější. Našim záměrem je Špindlerův mlýn a lyžování v něm celkově pozvednout na úroveň odpovídající jménu střediska a současné době,“ uvedl ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn Čeněk Jílek. Nová lanovka povede stejnou trasou na Pláň a nabídne lyžařům mnohem vyšší komfort. Sedačky budou vyhřívané s bublinou proti nepříznivému počasí. „V dolní stanici bude nástupní pás, který zvýší bezpečnost a pohodlí lyžařů při nastupování. V podstatě půjde o změnu, jako kdybyste se zbavili Žigulíku a nasedli do nového Audi,“ popsal Jílek s tím, že kapacita lanovky zůstane stejná, přepraví tedy 2 400 osob za hodinu. Kromě výměny technologie za moderní šestisedačku dojde i k modernizaci nástupních prostor a dojezdu sjezdovek, které budou nově na úrovni terénu. Lyžaři tak dojedou přímo k lanovce a nebudou již muset využívat vysuté nástupiště jako doposud.

Výstavbu nové lanovky plánuje areál zahájit v druhé polovině července, jakmile získá všechna zbývající povolení. „V těchto dnech dokončujeme všechny schvalovací a povolovací procesy, máme hotovou projektovou dokumentaci, máme vybraného dodavatele zařízení i stavby. Jsme tedy připraveni stavět,“ sdělil Čeněk Jílek. Stavba, která si včetně technologie vyžádá investici 200 milionů korun, podle něj potrvá zhruba čtyři měsíce. „V souvislosti se stavbou budeme muset předčasně ukončit letní provoz lanovky na Pláň. Věříme však, že toto omezení všem návštěvníkům vynahradíme jak v zimní, tak v příští letní sezóně,“ dodal Jílek.

 

Foto vyhřívaná šestimístná lanovka

footer