Nový startupový příběh si získává Ameriku. Objeví se i na českém trhu?

Po úspěšných českých projektech, jako je například firma Avast či Rohlík, se podobně perspektivní projekt objevil i u sousedů. Je jím startup Simplicity, který po rozběhu na Slovensku získal investici ve výši 8 miliónů eur a expandoval rovnou do Spojených států amerických. Technologická platforma určená pro efektivní komunikaci měst s občany se stala oficiální platformou pro více než padesát amerických měst. Mezi nimi jsou giganti USA jako například New York, Miami, Houston či Denver. Objevit se má ale i v České republice. A důvod? Ten je jednoduchý.

 

Zakladatelé Andrej Krúpa a Juraj Gago, známí třeba z žebříčku Forbes 30 pod 30, nejsou v Česku žádnými nováčky. „Hodně času jsme prožili v Praze, a to nejenom pracovně. Je to nádherné město. Máme to tu prostě rádi. Také víme, že český pracovní trh je plný kvalitních lidí, proto bychom tu chtěli třeba příštím rokem otevřít i další kanceláře,“ tvrdí slovenští sousedé, kteří mají své pobočky už zajeté v Bratislavě, New Yorku a v Sillicon Valley.

 

A s čím, že vlastně dobyli Slovensko a Ameriku? Simplicity je platforma, která centralizuje komunikaci míst na jednom místě. Zároveň poskytuje jednotný přístup k různým městským službám, jako jsou veřejná doprava, platby za parkování, nahlášení problémů a žádosti o opravy, přístup k městským dokumentům, akcím a další. Platforma umožňuje efektivnější komunikaci mezi městskými úřady a občany, čímž snižuje byrokracii, šetří uživatelům čas a zlepšuje kvalitu života. Simplicity je v podstatě město v mobilu. Aplikace, která je navíc zcela zdarma, je dostupná už pro 50 milionů obyvatel.

 

„Výhodou Simplicity je, že je vhodným nástrojem pro každé město. Je přitom jedno, jestli se jedná o velké metropole jako New York nebo města jako například Menlo Park v Kalifornii, kde sídlí technologický velikán Meta a nedaleko se nachází i Google či Apple,“ vysvětluje Andrej Krúpa a zároveň doplňuje, že popularita platformy je organická „Samotná zpětná vazba od obyvatel je pozitivní. Dle jejich slov jsou mnohem lépe informovaní a cítí, že mají vliv na chod města a jsou zapojení do dění kolem sebe. Městům zase zvyšujeme transparentnost. Starostové si na mobilní aplikaci zvykli opravdu rychle a velmi si ji pochvalují. Dokonce jí i sami propagují.“

 

Unikátní technologická platforma si rychle získává sympatie nejen starostů měst a jejich občanů, ale i známých osobností. Ambasadorem a investorem Simplicity se stala například basketbalová hvězda Steph Curry – čtyřnásobný mistr NBA či bývalý starosta Washingtonu DC a poradce pro jeden z nejlepších venture kapitál fondů na světě Adrian Fenty. Tím to ale nekončí.

 

„Náš obchodní tým řídí Miguel Gamino. Miguel pracoval jako šéf IT pro města New York či San Francisco a následně jako viceprezident pro společnost Master Card,“ poodkrývá Juraj Gago a na otázku, zda nebyl pro Miguela Gamina obrovský risk odejít z takto vysoké pozice do slovenského startupu dodává „Myslím, že Miguel velmi rychle pochopil, jak obrovskou příležitost a budoucnost Simplicity má.“

 

Platforma se stala tak úspěšnou, že některá města dokonce oslovují společnost samy. A byť by se mohlo zdát, že má slovenský startup splněno, opak je pravdou. „Naší ambicí je pokračovat v expanzi na americkém trhu, poté rozvířit svody v tom evropském. Chceme dále rozvíjet aplikaci společně s využitím umělé inteligence. A spojení našich nápadů s českou pílí bude podle nás perfektní propojení,“ usmívají se zakladatelé Andrej a Juraj.

 

O Simplicity:

Simplicity je revoluční platforma pro městské služby, která centralizuje komunikaci a služby měst na jednom místě. Aplikace zjednodušuje a zlepšuje interakci mezi městskými úřady a občany, čímž přispívá k vyšší efektivitě, transparentnosti a spokojenosti. Simplicity se soustřeďuje na inovace a technologický rozvoj, aby města a obyvatelé mohli čelit výzvám moderní doby a zároveň zlepšit kvalitu svého života. S podporou významných osobností jako Stephen Curry je Simplicity na cestě stát se globálním lídrem v oblasti městských služeb. Za projektem stojí Juraj Gago a Andrej Krúpa.  

 

 

footer