Igor Rattaj: Umím si představit, že bychom začátkem května obnovili provoz lanovek

Liptovský Mikuláš, 20. dubna 2020 – Vrátí se život do horských středisek? Hlavní akcionář Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) Igor Rattaj je přesvědčený, že pokud v současné situaci dokáže bez problémů fungovat osobní vlaková doprava, tak by při dodržování povinných preventivních opatření bylo možné od května pro návštěvníky hor zprovoznit i lanovky ve Vysokých a Nízkých Tatrách.

Přesně 13. března 2020 byla v souladu s pokyny Ústředního krizového štábu Slovenské republiky uzavřena veškerá lyžařská střediska na Slovensku. Od tohoto momentu uplynul již vice než měsíc, během kterého se tatranská střediska změnila na pusté a smutné resorty. S cílem postupně vrátit život do hor přichází většinový akcionář společnosti TMR Igor Rattaj s návrhem obnovy provozu lanovek. „Umím si představit, že bychom například začátkem května obnovili dopravu na lanovkách. Přepravu nahoru a dolů za velmi přísných bezpečnostních opatřeních. Když obdobně může fungovat osobní železniční doprava, tak proč ne i lanovky.” ptá se Rattaj a poukazuje na podobnost s vlakovou dopravou „Jsme ve stejné situaci, jako železnice. Přepravujeme lidi. Železnice mohou fungovat, tak proč nemohou fungovat lanovky? Vycházíme ze situace, kdy roztaje sníh a nebudeme provozovat lyžařské středisko. Budeme přepravovat lidi jen na základě přepravní licence. Úplně stejným způsobem, jako vlaky,” doplnil Rattaj.

Společnost TMR připravila podrobný záznam desítek opatření, která by měla v případě obnovy provozu minimalizovat rizika přenosu nákazy v horských střediscích a vytvořit co nejbezpečnější podmínky pro klienty a obslužný personál. Nejvíce se opatření při předpokládané obnově provozu projeví ve výrazném omezení přepravní kapacity jednotlivých lanovek. Například na sedačkové lanovce pro 2 osoby bude přepravován jeden klient, na čtyřsedačce dva při zachování bezpečného odstupu, v případě 15místné kabiny čtyři. Přeprava v pravidelně dezinfikovaných vozech lanových drah by měla být umožněna pouze cestujícím s obličejovou maskou, resp. rouškou zakrývající nos i ústa. Zároveň bude doprava organizovaná vytvořením jednoho, resp. dvou speciálních koridorů s vyznačenými rozestupy tak, aby nedocházelo k případnému shromažďování většího počtu osob. Ze stejného důvodu bude při oběžném provozu lanových drah v zájmu průběžného odbavení provoz bez přestávek. Zpřísněný kontrolní a ochranný režim je připraven nejen pro návštěvníky, ale i pro veškeré zaměstnance.

Detailně zpracovaný seznam zpřísněných preventivních opatření pro běžný provoz a minimalizaci rizik mají zpracované všechny provozy TMR na Slovensku, v České republice, Polsku a Rakousku.

https://www.facebook.com/IgorRattaj/posts/122323826093311?comment_id=122329559426071&notif_id=1587373927803263&notif_t=feed_comment

https://www.youtube.com/watch?v=yvlgLk4MYoM&t=19s

https://www.instagram.com/p/B_Mn4PVpPax/

footer